Teal Sand

Samen bouwen aan regeneratieve koffie in Colombia

Bij Peeze geloven we dat échte duurzaamheid begint bij de oorsprong. Daarom starten we samen met onze ketenpartners Ouwehands Dierenpark, Compass Group Nederland en Stichting Progreso een bijzonder agro-ecologie project bij koffiecoöperatie ANEI in de Sierra Nevada de Santa Marta in Colombia. Een samenwerking waarin producenten, afnemers en een NGO de handen ineenslaan om de koffieketen te verduurzamen.

Rik van Paassen
06 oktober 2025

Waarom deze plek?

De Sierra Nevada de Santa Marta ligt in het Noorden van Colombia en is het hoogste kustgebergte ter wereld: binnen 42 kilometer stijgt het van zeeniveau tot bijna 5.800 meter. Deze unieke ligging zorgt voor een enorme biodiversiteit. Zo leeft hier 7% van alle vogelsoorten wereldwijd. Het gebied is zelfs door IUCN uitgeroepen tot het meest onvervangbare natuurgebied ter wereld als het gaat om biodiversiteit.

Het gebied is niet alleen ecologisch waardevol, maar ook cultureel. Het is het spirituele hart van vier inheemse volkeren die al eeuwenlang in harmonie met de natuur leven: de Arhuacos, Koguis, Wiwas en Kankuamos. En er komen prachtige koffies vandaan met een uitmuntende kwaliteit, die je onder andere terugvindt in onze Mamao en Bean Impact blends.

Toch heeft de regio te maken met uitgeputte bodems, een relatief lage oogst per hectare en toenemende migratie. Tijd om daar iets aan te doen.

Wat gaan we doen?

Met 8 boerengezinnen zetten we in op agro-ecologie. Bij deze benadering van landbouw wordt niet alleen gekeken naar wat er geproduceerd wordt, maar ook hoe, waarom en voor wie. Hiermee worden ecologische, sociale en economische inzichten samengebracht om duurzame voedselsystemen te creëren. Een systeem dat goed aansluit bij de inheemse gemeenschappen en alle voorouderlijke kennis die al beschikbaar is.

Door middel van workshops en trainingen investeren we in:

  • Gewasrotatie en agroforestry
  • Compostering en bio-inputs
  • Natuurlijke plaagbestrijding
  • Moestuinen en zadenruil
  • Educatie en kennisdeling

Deze families worden getraind, ondersteund en begeleid om hun boerderijen om te vormen tot veerkrachtige, regeneratieve systemen. Ze worden lokale ambassadeurs van duurzame landbouw.

Een mooie vorm van ketensamenwerking

Voor Peeze is dit project een voorbeeld van hoe we samen met onze klanten en partners impact maken. Ouwehands Dierenpark en Compass Group Nederland, beiden zakelijke klanten van de koffie, dragen actief bij aan de financiering van het project. Stichting Progreso zorgt voor lokale begeleiding en kennisoverdracht aan de koffieboeren van koffiecoöperatie ANEI.

“We investeren niet alleen in koffie, maar in ecosystemen, gemeenschappen en toekomstbestendige landbouw”, aldus Rik van Paassen, Impact Manger bij Koffiebranderij Peeze.

Wat is het doel?

We starten met 8 koffieboeren, maar het doel is om het model binnen een jaar uit te rollen naar 20 nieuwe boerenfamilies. Zo bouwen we aan een schaalbare aanpak die biodiversiteit versterkt, voedselzekerheid vergroot en de economische positie van boeren verbetert. Samen maken we koffie toekomstbestendig.